Отримати статус підозрюваного чи навіть обвинуваченого в кримінальній справі - річ малоприємна. Та в житті трапляється всяке, кожний з нас може опинитись в складній ситуації та попасти під кримінальне переслідування. І якщо таке трапилось - головне не панікувати, а діяти розсудливо.
Моя работа з Клієнтом завжди починається з особистої зустрічі з Клієнтом і детального вивчення ситуації і матеріалів справи. Коли з'ясовуються можливі варіанти результату справи, ми детально погоджуємо шляхи досягнення найкращих результатів для мого Клієнта.
Насамперед потрібно пам'ятати:
1. Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду (ст. 62 Конституції України).
2. Давати показання - це право підозрюваного / обвинуваченого, але не обов'язок. Підозрювана / обвинувачена особа має право відмовитись давати пояснення, показання та відповідати на питання стосовно підозр або обвинувачень. Підозрюваний / обвинуваченй не несе відповідальності за відмову давати показання.
3. Зустріч з адвокатом до першого допиту і проведення таких зустрічей в подальшому в умовах конфіденційності - це безумовне право підозрюваного / обвинуваченого.
Взагалі у підозрюваного / обвинуваченого є досить багато прав і можливостей, про які, як правило, слідчі органи інформують неповністю або некоректно.
Та й насправді слідчого не цікавить, чи дійсно ця людина скоїла злочин. Його хвилює єдине питання: чи достатньо доказів для обвинувачення цієї особи. Йому потрібно закрити справу, а не відновити справедливість. Але ж ми з моїм Клієнтом прагнемо іншого...
Щоб права мого Клієнта були максимально захищені та задля виключення будь-яких можливих хитрощів і сюрпризів з боку органів досудового розслідування, я підготовую свого Клієнта до кожної слідчої дії. І на кожній слідчій дії я знаходжусь поруч з Клієнтом, щоб вчасно припинити небажаний вплив на нього.
Як я вже згадував, підозрюваний / обвинувачений має право повністю або частково відмовитись від дачі свідчень. І за це він не понесе будь-якої відповідальності. ПРОТЕ! За моїми спостереженнями, слідчі органи і в подальшому судді вкрай негативно ставляться до подібної позиції підозрюваного / обвинуваченого, а це може негативно сказатись на результатах справи.
Тому мовчати також потрібно вміти. Я готую свого Клієнта так, щоб він розумів, що і як говорити можна, а що - не варто. Ціль правильного мовчання - навіть не в тому, щоб втаїти від слідства важливі факти. Ціль в тому, щоб не дати слідству можливість спростувати нашу лінію захисту.
В кожній справі є докази і дії з боку слідства, которі можна и навіть потрібно оскаржувати. І я з превеликим задоволенням це роблю! Навіщо? По-перше, задля того, щоб припинити небажані для мого Клієнта наслідки від хитрих або неправомірних дій слідчого чи прокурора. А по-друге, це відволікає слідство від їх головних задач на бюрократичну роботу з бумажками і допомагає виграти додатковий час задля відбудування більш надійної та ефективної лінії захисту.
Далеко не завжди факти та докази, додані до справи, є незаперечними і об'єктивними. І навпаки, не кожний суттєвий для мого Клієнта доказ одразу приймається до уваги слідством.
Моя задача - по можливості опротестувати ті дані, надані органами слідства, що компрометують мого Клієнта, а замість них відшукати ті, які будуть працювати на його виправдання.
Детальне вивчення всіх доказів, що є в наявності, та пошук недостаючих - це те, що займає більшу частину моєї роботи на етапі досудового розслідування, бо від цього залежить, в яку "картину" складуться наявні пазли і в якому вигляді справа постане перед суддею.
Я завжди ставлю під сумнів всі надані слідством факти і дані, і навіть причини порушення кримінальної справи.
Якщо підозри або обвинувачення не підтвердились, мій Клієнт має право вимагати відновлення репутації та відшкодування шкоди, спричиненої діями слідчого органа, прокуратури або суда внаслідок пред'явлення неправдивих підозр або звинувачень.