Отримати статус підозрюваного чи навіть обвинуваченого в кримінальній справі - річ малоприємна. Та в житті трапляється всяке, кожний з нас може опинитись в складній ситуації та попасти під кримінальне переслідування. І якщо таке трапилось - головне не панікувати, а діяти розсудливо.

 

Моя работа з Клієнтом завжди починається з особистої зустрічі з Клієнтом і детального вивчення ситуації і матеріалів справи. Коли з'ясовуються можливі варіанти результату справи, ми детально погоджуємо шляхи досягнення найкращих результатів для мого Клієнта.

 

 

Права і можливості підозрюваного / обвинуваченого

 

Насамперед потрібно пам'ятати:
1. Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду (ст. 62 Конституції України).

 

2. Давати показання - це право підозрюваного / обвинуваченого, але не обов'язок. Підозрювана / обвинувачена особа має право відмовитись давати пояснення, показання та відповідати на питання стосовно підозр або обвинувачень. Підозрюваний / обвинуваченй не несе відповідальності за відмову давати показання.

 

3. Зустріч з адвокатом до першого допиту і проведення таких зустрічей в подальшому в умовах конфіденційності - це безумовне право підозрюваного / обвинуваченого.

 

Взагалі у підозрюваного / обвинуваченого є досить багато прав і можливостей, про які, як правило, слідчі органи інформують неповністю або некоректно.

Та й насправді слідчого не цікавить, чи дійсно ця людина скоїла злочин. Його хвилює єдине питання: чи достатньо доказів для обвинувачення цієї особи. Йому потрібно закрити справу, а не відновити справедливість. Але ж  ми з моїм Клієнтом прагнемо іншого...

 

Щоб права мого Клієнта були максимально захищені та задля виключення будь-яких можливих хитрощів і сюрпризів з боку органів досудового розслідування, я підготовую свого Клієнта до кожної слідчої дії. І на кожній слідчій дії я знаходжусь поруч з Клієнтом, щоб вчасно припинити небажаний вплив на нього.

 

 

Лінія поведінки сторони захисту

 

Як я вже згадував, підозрюваний / обвинувачений має право повністю або частково відмовитись від дачі свідчень. І за це він не понесе будь-якої відповідальності. ПРОТЕ! За моїми спостереженнями, слідчі органи і в подальшому судді вкрай негативно ставляться до подібної позиції підозрюваного / обвинуваченого, а це може негативно сказатись на результатах справи.

Тому мовчати також потрібно вміти. Я готую свого Клієнта так, щоб він розумів, що і як говорити можна, а що - не варто. Ціль правильного мовчання - навіть не в тому, щоб втаїти від слідства важливі факти. Ціль в тому, щоб не дати слідству можливість спростувати нашу лінію захисту.

 

В кожній справі є докази і дії з боку слідства, которі можна и навіть потрібно оскаржувати. І я з превеликим задоволенням це роблю! Навіщо? По-перше, задля того, щоб припинити небажані для мого Клієнта наслідки від хитрих або неправомірних дій слідчого чи прокурора. А по-друге, це відволікає слідство від їх головних задач на бюрократичну роботу з бумажками і допомагає виграти додатковий час задля відбудування більш надійної та ефективної лінії захисту.

 

 

Докази і факти по справі

 

Далеко не завжди факти та докази, додані до справи, є незаперечними і об'єктивними. І навпаки, не кожний суттєвий для мого Клієнта доказ одразу приймається до уваги слідством.

Моя задача - по можливості опротестувати ті дані, надані органами слідства, що компрометують мого Клієнта, а замість них відшукати ті, які будуть працювати на його виправдання.

Детальне вивчення всіх доказів, що є в наявності, та пошук недостаючих - це те, що займає більшу частину моєї роботи на етапі досудового розслідування, бо від цього залежить, в яку "картину" складуться наявні пазли і в якому вигляді справа постане перед суддею.

 

Я завжди ставлю під сумнів всі надані слідством факти і дані, і навіть причини порушення кримінальної справи.

 

 

І на останок...

 

Якщо підозри або обвинувачення не підтвердились, мій Клієнт має право вимагати відновлення репутації та відшкодування шкоди, спричиненої діями слідчого органа, прокуратури або суда внаслідок пред'явлення неправдивих підозр або звинувачень.